تعریف 2 رویکرد نو برای جشنواره روستا ها و عشایر دوستدار کتاب، توسعه زیر ساختی روستا ها را پیگیری می کنیم

به گزارش وبلاگ عینک من، ابراهیم حیدری، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران ، از انتشار هشتمین فراخوان اطلاع داد و گفت: هشتمین فراخوان روستا ها و عشایر دوستدار کتاب، هفته جاری منتشر می گردد. این دوره از جشنواره با تاکید بر ضرورت تغییر و تحول در رویکرد ها، برنامه ریزی شده است. نخستین رویکرد براساس سیاست های نو معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به نقش روستا، به عنوان محور فعالیت فرهنگی و هنری است. با توجه به این رویکرد در برگزاری جشنواره عشایر و روستا های دوستدار کتاب، به توسعه همه جانبه در حوزه های مختلف اقتصاد، هنر، اجتماع و سیاست دست پیدا کنیم.

تعریف 2 رویکرد نو برای جشنواره روستا ها و عشایر دوستدار کتاب، توسعه زیر ساختی روستا ها را پیگیری می کنیم

وی با اشاره به مولفه فرهنگ به عنوان نقطه مشترک مردم روستا و عامل پیوند دهنده گذشته با آینده، تقویت نماینده اقتصاد روستا انسجام وحدت ملی کشور و موثر محرومیت زدایی از روستا ها ادامه داد: در قالب جشنواره روستا ها و عشایر دوستدار کتاب در پی شناسایی ظرفیت های فرهنگی وهنری، توجه به آموزش، حمایت و در نهایت بهره برداری از نیرو ی های موثر به عنوان خروجی این فرآیند هستیم.

حیدری با تاکید بر ضرورت حمایت اعتباری، امکانات و مدیریتی در حوزه فرهنگی از روستائیان اضافه نمود: جمعیت بیش از 22 میلیون روستایی در کشور زندگی می نمایند. اندازه دسترسی این جمعیت به کتاب و کتابخانه ها به تعدادی کتابخانه عمومی و کتابخانه های کانون فرهنگی هنری مساجد محدود شده است؛ در حالی که روستا ها از ظرفیت های قابل توجهی برخوردارند و میراث تمدنی، دینی و اسلامی کشور در این منطقه ها هستند. بعضی از این ظرفیت ها نیز فراموشی آن ها را تهدید می نماید.

وی درباره تصمیمات و اهداف دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی برای احیا ظرفیت های روستا گفت: در کوشش هستیم تا با سایر دستگا ه های دولتی از جمله آموزش و پرورش و بعلاوه نهاد کتابخانه های عمومی کشور، معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری، سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، کانون های فرهنگی مساجد و سازمان تبلیغات اسلامی ظرفیت ها شناسایی و با توجه به داشته های دیرینه فرهنگی، زمینه های انسجام ملی و تقویت هویت ملی و فردی را فراهم کنیم.

حیدری با اننقاد از موازی کاری در امور فرهنگی اضافه نمود: در جشنواره روستا ها و عشایر دوستدار کتاب، کوشش می کنیم تا دستگاه های دخیل در حوزه فرهنگ را دور یک میز جمع کنیم از توانمندی آن ها استفاده، هم افزایی ایجاد و در نهایت به انجام چند اقدام عملیاتی و بنیادی دست پیدا کنیم. اقدامات بنیادی شامل دو محور توسعه زیر ساختی در دردرازمدت، مانند احداث کتابخانه ها، کتاب فروشی ها، ایجاد شبکه های اجتماعی و کتابخوانی ویژه زنان، بچه ها و سالمندان است؛ علاوه بر توسعه رویداد های فرهنگی مانند جشنواره ها، مسابقات باشگاه های کتابخوانی را دنبال می کنیم.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی با اشاره به آثار برگزاری هفت دوره جشنواره روستا ها و عشایر دوستدار کتاب بیان نمود: یکی از هدف های مهم این است که بدون معطل شدن برای دریافت بودجه، اقدامات از سوی مردم مدیریت، اجرایی و رصد گردد. بی تردید با اتکا به ظرفیت های مردمی و بدون تصدی گری و تسهیل گری می توانیم پیروز عمل کنیم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "تعریف 2 رویکرد نو برای جشنواره روستا ها و عشایر دوستدار کتاب، توسعه زیر ساختی روستا ها را پیگیری می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعریف 2 رویکرد نو برای جشنواره روستا ها و عشایر دوستدار کتاب، توسعه زیر ساختی روستا ها را پیگیری می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید