مسجد شجره، یکی از زیباترین مساجد مدینه

به گزارش وبلاگ عینک من، مسجد اولین و مهم ترین مرکز و نهاد جامعه اسلامی، از صدر دین اسلام تا به امروز بوده که کارکردهای عبادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، نظامی و ... داشته است. پیامبراکرمصلی الله علیه و آله وسلم، پیوسته به مساجد و کارکردهای آن بسیار توجه داشتند، بگونه ای که مسجد پایگاه و مرکز تمامی فعالیت های سیاسی جامعه اسلامی و حتی دارالحکومه آن موقع بوده است. در این مطلب با مسجد شجره یکی از مساجد مهم مدینه آشنا می شویم.

مسجد شجره، یکی از زیباترین مساجد مدینه

تصاویر قدیمی از مسجد شجره

مسجد شَجَره یا مسجد ذوالحُلَیْفه از مساجد تاریخی مدینه است که در منطقۀ ذوالحلیفه یا آبارعلی در هشت کیلومتری جنوب غربی مسجدالنبی در جهت مکه قرار گرفته است. ذوالحلیفه، میقات کسانی است که برای عمره تمتّع و عمره مفرده از مدینه به مکه می فرایند. این محل با نام های دیگری مانند مسجد شجره و مسجد الاحرام هم شناخته می گردد. حضرت محمد (ص) هم در سفرهای عمره و حج تمتع در این میقات، محرم شدند.

وجه تسیمه مسجد شجره

وجه تسمیه آن به شجره نیز این است که حضرت محمد (ص) در این مکان ، کنار درختی (شجره) به نام سَمَره فرود آمده و احرام بستند. مسجد شجره به نامهای دیگر هم معروف است :

مسجد اِحرام: به دلیل آنکه حاجیان برای تشرف به حج در این مسجد احرام می بندند، به مسجدالاِحرام مشهور شده است.

مسجد ذوالحُلیفه: حُلَیفه نام آبی بین بنی جشم بن بکر از قبیله هوازن و بنی خفاجه العقیلین بوده که رسول خدا دوست داشت برای بستن احرام کنار درختی در این محل فرود آید.

سالهای محرم شدن پیامبر در مسجد شجره

حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم در سفرهای عمره و حج تمتع در این میقات محرم شدند:

1- در سال صلح حدیبیه که پیروز به انجام عمره نشدند(ششم هجری).

2- در سال هفتم هجری، در جریان عمرة القضا.

3- حجة الوداع در سال دهم هجری.

بازسازی مسجد شجره

مسجد شجره در دوره عثمانی در سال 1058 قمری، بدست یکی از مسلمانان هند بازسازی شد و مناره ای برای آن ساختند.

مسجد شجره در روزگار ملک فهد بن عبدالعزیز بار دیگر بازسازی شد و منطقه بسیار وسیعی به مسجد و امکانات جانبی مثل پارکینگ اختصاص یافت، این مسجد اکنون 26 هزار مترمربع زیربنا دارد که با احتساب امکانات جانبی، مساحت آن به 90 هزار مترمربع می رسد.

منبع: گردشبان

به "مسجد شجره، یکی از زیباترین مساجد مدینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد شجره، یکی از زیباترین مساجد مدینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید